kolováKSC Zlínu23

MS Glasgow – 4. místo v kolové pro dvojici Radek Adam a Tomáš Horák.

Tomáš Horák a Radek Adam mají za sebou úspěšné vystoupení na společném mistrovství světa v cyklistice, které se uskutečnilo ve dnech 3. – 13.8.2023 ve skotském Glasgow. Soutěže kolové a krasojízdy pak proběhly od pátku 11.8. do neděle 13.8.2023 v multifunkční Emirates aréně, jejíž součástí je rovněž krytý velodrom.

Vůbec poprvé se v letošním roce uskutečnilo společné mistroství světa v cyklistice za účasti pěti desítek českých závodníků v seniorských kategoriích. Tituly pro mistry světa a medaile se zde rozdávaly ve všech cyklistických disciplínách s výjimkou cyklokrosu.

První soupeřem české dvojice byli úřadující mistři světě z Rakouska Patrick Schnetzer, Stefan Feurstein. V pohledném utkání předvedli oba týmy útočnou kolovou okořeněnou góly. I když se český tým dokázal gólově prosadit, zkušenost a herní vyzrálost (Patrick Schnetzer má na kontě 8 titulů mistra světa) rakouského týmu slavila úspěch v podobě vítězství 7:4. Češi vstoupili do turnaje prohrou, ale předvedený výkon byl příslibem do dalších bojů.

K druhému utkání nastoupili Radek s Tomášem proti týmu Švýcarsku (bratři Frӧhlichové), se kterými se v loňském roce utkali na ME hráčů do 23 let. Vstup do utkání se podařil lépe našim hráčům, kteří se po rohovém úderu ujala vedení 1:0. Stejný gólový stav byl na světelné tabuli i v poločase utkání. Druhá půle se nesla ve znamení snahy švýcarských hráčů o srovnání skóre a korunována byla vyrovnávací brankou ve 13 minutě utkání. Český tým dokázal na vyrovnání skóre ihned odpovědět brankou na 2:1 a v závěrečné minutě si již vedení pohlídal.

Třetí utkání sehrál český tým s Francií a úvod utkání byl v naší režii. Vedení 2:0 zkušené Francouze nesrazilo do kolen, ale naopak se díky kontaktní brance na 2:1zvedli a dalšími dvěma brankami dostali do vedení. Poločas skončil 3:2 ve prospěch Francie. Ve druhém poločase se Radek s Tomášem snažili o srovnání skóre, ale soupeř dokázal na vstřelenou branku vždy odpovědět a utkání skončilo vítězstvím Francie 5:4.

Ve čtvrtém utkání české hráče čekal silný tým Německa. Po chybě v rozehrávce jsme nabídli soupeři jít v první poločase do vedení a poločas utkání skončil 2:0 pro Němce. V druhé půli čeští hráči nevyužili nabídku na vstřelení kontaktního gólu, když Tomáš zachytil nahrávku Němců, ale těsně minul prázdnou branku soupeře. Střelecky vyšel náš tým naprázdno rovněž v druhé půli zápasu. A když Němci využili dvě gólové příležitosti, utkání skončilo 4:0 pro německý tým.

Závěrečné utkání ve skupině sehrál český tým s Belgií a vítězstvím v poměru 6:2 stvrdil postupu ze skupiny do vyřazovacích bojů o medaile.

Soupeřem ve vyřazovacím kole byla Francie a stejně jako v utkání ve skupině šel český tým do tříbrankového vedení. Francie do poločasu snížila na rozdíl jednoho gólu a v poločase byl stav 3:2 pro český tým. Druhá půle přinesla vyrovnání Francouzů na 4:4. Až v závěru utkání Radek chytrou střelou mezi kola rozhodl o vítězství 5:4 a postupu českého týmu do semifinále.

V semifinále jsme narazili na Švýcarskou dvojici a první poločas utkání se pro nás vyvíjel nadmíru příznivě, když v poločase utkání jsme vedli 2:1. Druhá půle byla v režii Švýcarů, kteří na začátku druhého poločasu se vyrovnali na 2:2. Do vedení se soupeř dostal po našem rohovém úderu, který jsme nepřesně zahráli a odražený míč poslal švýcarský útočník do prázdné branky. Následně český tým ve snaze o vyrovnání otevřel hru a Švýcaři toho využili ke vstřelení dalších gólů. Utkání skončilo vítězstvím Švýcarů 6:3.

V souboji o třetí místo nastoupili hráči proti Rakousku, které překvapivě nepostoupilo do finále. Utkání bohaté na góly skončilo vítězstvím Rakouska v poměru 8:5.

Pondělní návrat z Glasgow přes Londýn do Prahy nebyl bez komplikací. Jedno kolo se nám v Londýně zatoulalo a doručili nám ho až následující den. Rovněž jedeno zavazadlo (kufr) nedorazilo do Prahy, nýbrž do Kodaně. Zřejmě zaúřadoval letištní šotek, ale cesta do Glasgow byla v pohodě.

V místě jsme se byli podívat v centru Glasgow, které žilo multifunkčním šampionátem v cyklistice. V samotném centrum byla zóna, kde se na velkoplošnou obrazovku přenášely jednotlivé soutěže, doprovodný program (vystoupení kapel), měli jsme možnost vyzkoušet cyklistické silniční simulátory, udělat společné foto.

Na finálové soutěže v kolové a krasojízdě bylo vyprodáno a poměrně velká účast fanoušků z Německa a zejména Švýcarska vytvořila pro hráče skvělou kulisu. Nejen předváděnou hrou, ale i vystupováním (případně i díky účasti na předchozích turnajích v Německu) si Radek s Tomášem naklonili německé fanoušky, kteří jim hlasitě fandili (samozřejmě mimo zápas s Německem).