kolovámládežzávody

Junioři TJ Sokol Zlín-Prštné mistry ČR v kolové!

Mistrovství České republiky kolové juniorů proběhlo v sobotu 30.4. 2022 ve Svitávce. Zlín reprezentovali bratři Vojtěch Baxa, Jáchym Baxa z oddíluTJ Sokol Zlín-Prštné . Zlatá medailová radost byla obrovská. Ve finálovém souboji porazili Zlíňáci obhájce mistrovského titulu z loňského roku a to dvojici MO Svitávka.

Cesta ke zlatu nebyla jednoduchá, což naznačil hned první zápas v turnaji proti kombinovanému týmu Favorit Brno/Svitávka. V úvodu utkání Vojtu i Jáchyma svazovala nervozita a soupeř toho dokonale využil k dvoubrankovému vedení. Dvě povedené útočné akce naší dvojice znamenaly, že v poločase utkání bylo srovnáno na 2:2. I ve druhém poločase to byl oboustranně vyrovnaný zápas, který 20 sekund před závěrečnou sirénou rozhodl Vojta střelou na zadní tyč.
Do druhého utkání nastoupila zlínská dvojice proti Chrastavě. Od počátečního hvizdu rozhodčího se kluci snažili být aktivní a odměnou jim bylo vedení 3:1 v poločase utkání. Soupeř v druhém poločase snížil na rozdíl gólu, ale kluci si vítězství pohlídali a po výsledku 4:3 bylo jasné, že v semifinále turnaje nastoupí proti týmu ze Šitbořic.
V prvním poločase semifinálového utkání proti Šitbořicím kluci vedli 1:0 a když ve druhé půli Jáchym dvěma krásnými brankami zvýšil na 3:0, vypadalo to na klidný postup do finále. Šitbořice ovšem nesložily zbraně a dvěma góly utkání zdramatizovaly. Postup do finále si Vojta s Jáchymem nakonec vybojovali po vítězství v poměru 3:2.
Ve finále nastoupil Zlín proti týmu MO Svitávka, loňským juniorským mistrům republiky. Domácí tým měl v první půli více ze hry, ale Vojta skvěle chytal a obětavě mu v obranné fázi sekundoval Jáchym, který dokázal narušovat jak soupeřovu rozehrávku, tak řadu střel. Pozorná hra v obraně a vydařená útočná akce přinesly své ovoce v podobě poločasového vedení 1:0 pro zlínskou dvojici. V druhé půli to byl opět boj a domácí povzbuzováni velkou částí publika v ochozech a vyrovnali stav utkání na 1:1.  Zlín odpověděl ihned z následného protiútoku, když Jáchym střelou nad sedlem stanovil konečný výsledek 2:1. Nadmíru spokojený byl trenér zlínské dvojice Pavel Landt: „V průběhu celého turnaje si kluci plnili na jedničku stanovenou taktiku a v koncovkách zápasů prokázali pevnější nervy. Vojta byl v bráně excelentní a Jáchym nechal na hřišti „duši“.
V krasojízdě juniorek vybojovala za Zlín bronzovou medaili Tereza Buršíková a získala tak svoji první medaili v juniorské kategorii. Na sedmé příčce skončila druhá zlínská závodnice Kateřina Návojová. Druhou bronzovou medaili do své sbírky přidala Terka Buršíková v kategorii dvojic juniorek, a to společně s Kačkou Návojovou.